Pátý závod Visma Ski Classics – mistrovství světa – Vasaloppet – třetí Grand Slam

0
193

Pátý závod Visma Ski Classics se konal ve Švédsku, kde se každoročně jezdí už od roku 1922 nejslavnější závod ze všech – Vasaloppet na 90 km. Pro nás to byl tedy jeden z největších vrcholů letošní sezony! Letos to bylo trošku jinak než obvykle, na hlavní závod mohla jen elita a zbytek musel startovat v blocích po 10 minutách zhruba 1,5 hod po elitě a mohli startovat v několika dnech. Toho jsme využili i my, kdy jsme absolvovali několik doprovodných závodů. Za největší zmíňku stojí Nattvasan – noční Vasák dvojic, který se pro nás stal velmi silným zážitkem. Pravdou je, že při všech těch nařízeních a pokynech byl vlastně zázrak už to, že se nás dostalo 20 závodníků a 3 servismani do Švédska (jediná kontrola cestou byla na hranici okresu Jablonec/Liberec a stejně tak, že jsme se dokázali dostat zase zpět domů. Servis vyrazil už v pondělí, aby měl dostatek času na správný výběr lyží a vosků. A co jsme nakonec po týdením testování mazali? Náš tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na závod, se dozvíte kliknutím na odkaz – speciální díky Radkovi a Pilzikovi.

Jako první se vydaly na trať už v 7:40 ráno holky – poprvé v historii jeli sami bez kluků a na rychlé podmínce se s tím vůbec nemazaly a hned od startu, který byl letos také změněn, se jeli pořádné bomby až do cíle. Káje Grohové to nahoru na první kopec tradičně nechutnalo, ale pak se rozjela neuvěřitelnou rychlostí a kosila jednu soupeřku za druhou, takže z toho nakonec bylo suprové 21. místo jako druhá češka v závodě za výborně jedoucí (pátou celkově) Katkou Smutnou v čase 4:13. Celkově Káje patří 11. příčka ve Visma Ski Classics. Helča Balatková Karásková si odbyla svoji premiéru na takto dlouhé trati a hned do toho šla soupaží a nakonec byla 30.

Až 20 minut po ženách se vydali na trať muži a byla to tradičně řežba už od samého úvodu. Po úvodních nervózních 20 kilometrech se utvořila 50 člená skupina, ze které se poté odpojilo 30 lidí na Oxbergu a výborně se tam držel i Jirka Pliska. Bohužel ho opět postihl hromadný pád před Högbergem, což ho následně stálo místo v té super rychlé skupině. I tak ale dojel jako jednoznačně nejlepší Čech na 25. místě v čase 3 hodiny a 32 minut a 42 sekund. Tento čas si dobře zapamatujte, neboť se jedná histroricky o nejrychlejší český výkon na Vasaloppetu od jeho založení v roce 1922!!! Na 78. místě to i se zraněním zad a žeber dobojoval Vašek Sedláček, na 132. místě potom jeho jmenovec Michal Sedláček. Hodinu a půl po elitě pak vyrazila na trať zbylá část našeho týmu a makali všichni jako o život! V týmech jsme na super 12. místě z 35, což je výsledek z říše snů, ale zůstáváme při zemi a stále doufáme v udržení první patnáctky. Za dva týdny nás čeká poslední závod Visma Ski Classics v letošním roce, kam pojedem – náhradní Birken ve Švédsku v Äre na 54 km s baťohem. Týden na to se totiž chystáme na Redbullnordenskioldsloppet na 220 km!