EDS Skiroll Classics zažil povedený premiérový Hamrskiroll

0
261

Letošní novinkou byl závod Hamrskiroll se startem v Hamru na Jezeře, který poskytl super zázemí, dále jsme pak jezdili po bývalém vojenském prostoru Ralsko u bývalé osady Svébořice nebo v okolí Osečné. Závod, který na první pocit působí jako rovina není vůbec lehký a jeho 36 km se 400 nastoupanými metry řádně prověřilo celé startovní pole. Trať se skládala ze dvou okruhů s tím, že ten první měl 24 km a druhý 12 km s otočkou v cílovém prostoru.

Opět jsme přikročili k oddělenému stratu mužů a žen pro zajištění lepšího komfortu žen při hromadném stratu. První tedy vyjely na trať všechny ženy od dorostu až po veteránky. Hned v prvním stoupání k pomníku generála Sochora se utrhla Sandra Schützová a sólo jízdou si zajistila své již 7. vítězství v seriálu EDS Skiroll Classics v historii a časem 1:45:01 stanovila ženský traťový rekord. Kousek za ní dojela také výborně jedoucí Kája Grohová, třetí místo brala vedoucí závodnice seriálu Tereza Hujerová. V juniorkách byla nejrychlejší Kateřina Švancarová, ve veteránkách pak Jára Votočková (obě vedou i celkově ve svých kategoriích).

Mužský závod byl také velmi silně obsazený a většinu prvního kola jela spolu čtveřice závodníků, následovaná malými skupinkami. Vítězem se stal nakonec závodník z Německa Thomas Bing, který ve finiši udolal reprezentanta Lukáše Šellera. Třetí místo sebral nestárnoucí veterán Stanislav Řezáč, který přesprintoval Vaška Sedláčka. Vedoucí závodník celého seriálu Michal Vank dojel na desátém místě. V juniorech byl nejrychlejší Petr Kolaja jako šestý celkově.

Velké díky patří všem pořadatelům a orgánizátorům z eD system Silvini team, obci hamr na Jezeře v čele s panem Starostou Václavem Litvanem, dále Restauraci Pacifik, který připravil výběr ze dvou jídel pro závodníky ve své restauraci, Vojenské zprávě lesů za povolení akce a v neposlední řadě také všem partnerům a sponzorům za krásné ceny pro závodníky – eD system, Silvini, Fischer, Sponser, Swix, Madshus a Kousek Piva.

Celkově veze po 5 závodech ze 6 žlutý dres EDS Michal Vank s náskokem 260 bodů na Jakuba Strouhala, třetí Stanislav Řezáč je dalších 10 bodů zpět stejně jako Pavel Janeček, na které jeden bod ztrácí Aleš Bohatý. V ženách stále vede Tereza Hujerovou s náskokem 205 bodů na Járu Votočkovou, třetí Sandra Schützová ztrácí dalších 135 bodů. Juniorský růžový dres Raiffeisen Investiční společnost veze Jakub Strouhal s náskokem 200 bodů a Kateřina Švancarová s náskokem 240 bodů, zelený veteránský dres Skiservis Mára pak veze legendární Láďa Knápek s náskokem 90 bodů a Jára Votočková s náskokem 90 bodů. Týmovou soutěž průběžně nadále vede tým eD system Silvini, který má na druhý Sun sport Team náskok 20 bodů. V posledním závodu se jede o dvojnásobné body.

Seriál letos čeká už pouze poslední velký závod 7.10. Challenger Ski Classics v rámci mezinárovního MČR na kolečkových lyžích na dlouhé trati na Energamo Lipnolopetu na 55 km s finanční dotací 85.000 Kč, kde je připravena i trasa 22 km a 9 km. Tento závod bude vysílán přímým přenosem do celého světa!!! To vše doplní dva malé závody Skiroll CUPu, kdy nás 1.10. čeká premiéra na závodech v Českém Švýcarsku na 10 km, druhým je novinka ve Frymburku 6.10. v podobě večerního městského sprintu na 1 km (kvalifikace, finále).

Výsledky: Hamrskiroll 2023

Fotogalerie: Ota Mrákota

Průběžné pořadí seriálu EDS Skiroll Classics: