Vasaloppet – mistrovství světa v dálkových bězích a desátý závod Ski Classics

0
885

Sedmou zastávkou v roce nám byl slavný Vasaloppet na 90 km, který letos slavil svůj 100. ročník. Ve Skandinávii panuje celou zimu luxusní podmínka a bohužel na týden okolo tohoto závodu se to zvrtlo a celý týden pršelo, takže se z toho stal ročník, který se opravdu nedá zapomenout a velká poklona všem, co se postavili na start a odbojovali to. Jelo to pomalu, bořilo se to, stopy se změnily v ledová korýtka, která většině smekala, ale základ bylo si to užít. A jsem na náš tým hrdý, jak na servis, tak na všechny závodníky, ať už jeli s námi nebo ve vlastních skupinách, všichni byli vidět a udělali mi velkou radost. Jsem rád, že se nemusí náš tým prezentovat jenom mým selfíčkem. Tradiční partner servisu je Skiservis Mára, pro který to opět nebylo vůbec jednoduché se s novým způsobem mazání poprat. Přesunuli jsme se do Švédska už v pondělí a natestovali dohromady okolo 150 km. Měli jsme znovu štěstí a máza se náramně povedla – speciální díky všem servisákům, zejména pak Pilzikovi, Daliborovi, Tomášovi, Fandovi, Emě a Mírovi za obětavý a velmi dlouhý servis v kamionu, při testování i podél trati. Report mazání najdete zde: Skiservis Mára

Samotný závod se pro nás vyvíjel od začátku velmi dobře. Thomas Bing byl druhý na vrchařské prémii a vzal si tak do držení opět karmínový dres. Pak nadějný únik opustil a vrátil se do hlavní skupiny. Škoda, ale koho by to ráno napadlo, že to vydrží. Pak se držel v první skupině až do dlouhých sjezdů z Evertsbergu, kde se bohužel rozdělila skupina na 20 lidí, co měly exceletní lyže a zbytek měl po závodě. Thomas byl bohužel v té druhé skupině, neboť jeho lyže nebyly ten top, co by měly být. Škoda té malé chybky při výběru, dle rychlosti ostatních našich lyží jsme zbytek (mázu a strukturu) trefili dobře. O to větší paradox to je v tom, že své další lyže půjčil Vaškovi, které frčely náramně. Ale je to pašák, nezabalil to a jel nejlépe jak mohl, což pro tým i tak přineslo hodně bodů za 35. místo. Vašek Sedláček super odstartoval, usadil se ve druhé skupině a v té byl sakra aktivní po celý závod a postupně předjížděl jednoho závodníka za druhým, což v konečném výsledku přineslo zasloužené 43. místo. Aleš Bohatý zažil podobně jako Venca velmi povedený závod, který by ho mohl do budoucna posunout ještě dál. Jel aktivně spolu s první ženou (ano, bývala to i moje taktika) a v závěru ji dokonce poodjel, takže finišoval jako druhý Čech na luxusním 67. místě. Kája Grohová zůstala bohužel opět doma nemocná a tak jediná odvážná žena na startu byla Anička Marie Hejná a se svojí premiérou si poradila také parádně. Celkové 41. místo je moc krásný výsledek. A když se koukám na týmové pořadí, tak jen nevěřícně kroutím hlavou, ale zůstáváme při zemi, ještě je mnoho závodů a po loňském roku moc dobře víme, že ne každý den je posvícení.

Výsledky našeho týmu:

35. Thomas Bing
41. Anna Marie Hejná
43. Vašek Sedláček
67. Aleš Bohatý
104. Klára Masnicová
193. Adéla Valterová

293. Petr Kovář
380. Barbora Tobolová
416. František Landa
458. Miroslav Meier
603. Tomáš Jakoubek
610. Dana Chaloupková
644. Markéta Chyňavovájejí článek o Vasáku
668. Zuzana Škvorová
979. Jakub Cihlář
1068. Vojta Kačena
1159. Míra Hargaš
1282. Milan Bernkopf
1300. Ondřej Moravec
1403. Jan Vojík
1465. Tadeáš Synek
2015. Přemek Chaloupka
2037. Petr Souček
2040. Jan Majer
2142. Filip Koudelka
2335. Ondřej Rybář
2350. Pavel Halabala
2409. Martin Hájek
2517. Matěj Jakoubek
2656. Tomáš Krpec
2732. Roman Procházka
3078. Tomáš Coufal
3110. Vojtěch Staněk
3524. Milan Nedvěd
3825. Jarda Krejčí
4227. Tomáš Pektor
4416. Petr Lukeš
4868. Pavel Chyňava
4925. Michal Čech
5194. Martin Škvor
5412. Martin Švestka
6084. Jan Němeček
6859. Petr Hankovec
7800. Jiří Tužil


Thomas Bing:I expected a hard race but this was mutch more. Deep slow and wet, after the Climbing by 3.5 KM I only had one gole, cross the Finish Line.

Anna Marie Hejná:Velká výzva a překonání sebe sama, ale nakonec je to stejně primárně o hlavě a s tím jsem se, myslím, docela slušně poprala. Velké díky celému týmu a že se na sebe můžem vzájemně spolehnout.❤️

Václav Sedláček:Vasaloppet 2024 (100. ročník, a jak řekl Kasper Stadaas=MS/Olympiáda dálkové lyžování) – více než 3 roky jsem čekal na takový závod a dodám jen – Svět umí být někdy pořádně krutý, ale stojí za to žít naplno každou vteřinu našeho života a nakonec vždycky platí, že za poctivou dřinu je poctivá odměna. Náš tým ukázal svoji neskutečnou sílu-závodníci, servis, občerstvovači a všichni další kamarádi tam nechali své maximum. Týme díky za to všechno 💚💪.

Aleš Bohatý: „100. ročník Vasáku. Už jen to, že jsem se mohl postavit na start, je pro mne obrovská čest. Jen ten “sníh”… Už od příletu do Švédska se ve mně praly jen samé negativní pocity. Bylo jasné, že v den závodu bude ošklivo, sníh se bude bořit, závod bude ještě delší a těžší než obvykle. A přesně taková podmínka mi vloni na Padesátce extrémně nesedla. Na startu jsem si vůbec nebyl jistý, jestli se na závod vlastně těším, nebo ne. Jediné, čím jsem si byl jistý, byla moje forma. Zdravotně jsme byl konečně (poprvé v sezoně) v pořádku, načasování intenzivních a dlouhých tréninků i odpočinku před závodním víkendem proběhlo podle plánu. Na startovní čáře, při zahřívání a pobíhání (a moknutí) se mi v jeden okamžik i chtělo vyběhnout za plot a už se nevrátit. Po nasazení holí a zavření vázání lyží, se to ve mně ale zlomilo na tu správnou stranu. Zhruba pět vteřin před startem mi hlavou projelo úplně všechno – všechna naše sportovní snaha během roku, co všechno pro nás zajišťují kamarádi v týmu, všichni naši blízcí doma u televizí, vyhlížející svítivé kombinézy. Podíval jsem se nahoru, do nebe. A potom už jen před sebe. A doufal, že svým výsledkem udělám všem těmhle lidem aspoň trochu radosti. Protože i tenhle individuální sport je ve výsledku o výkonu celého týmu.“

V Rakouském Leutasch se jel o víkendu Challenger Ski Classics Ganghogerlauf, kde byl 8. v sobotu na 36 km Honza Maryška a na 18 km 2. Anna Sellers, v neděli pak Anna ještě jela 18 km skate a dojela chudák těsně čtvrtá. I tak super, že se rozhodli vyrazit a závodili, když u nás to nejde.

Anna Sellers:With Bieg Piastow being cancelled I last minute decided to take part in this year’s Ganghoferlauf. This year with the low snow year the course was moved to Seefeld which is one of my favourite venues!! The classic race I was happy to come in 2nd despite a poor start behind slower skiers and a hard crash on one of the downhills. The skate day I placed 4th just off the podium behind three fast friends who didn’t race the day before so I was still satisfied with my race. It was also fun to cheer on my teammate Honza in the 40k classic.

Honza Maryška:Závod Ganghoferlauf v rakouském Seefeldu byl velmi náročný. Jednak kvůli tomu, že se jel na šest kol na tratích světového poháru a druhak kvůli teplým podmínkám, které z umělého sněhu udělaly hlubokou oranici. Při závodě jsem se necítil příliš silný. Bylo to pravděpodobně způsobeno dlouhou závodní pauzou. I tak jsem s osmým místem v silné mezinárodní konkurenci spokojen. Díky moc týmu za přihlášení do závodu a možnost přípravy lyží.

#rideforplizi

Díky všem našim partnerům: @edecko_cz @silvini_sportswear @fischerczech @madshus1906 @swixcz @skiservismara @sinop.cz energamocz @coxacarry @sponserfood.cz @haakonsport @fly4sport.cz @blizeyewear @autoservisflider @usmutnych117 @osswald @havexauto @jizerskamagistrala @obecbedrichov @dolfin_cafebar @skiclassicsofficial @jiz50@skitour_cz @stopaprozivot @boboloppet @skiroll_classics