Pustertaller ski marathon a Prato Piazza mountain chalenge – třetí a čtvrtý závod Visma Ski Classics

0
183

Druhá zastávka Visma Ski Classics přinesla dvě horké novinky v centru Dolomit v Itálii, kde panují dokonalé podmínky pro běžecké lyžování. Po dlouhé době se mohli na start postavit a normální závodníci a tak do Itálie odjela nakonec výprava 18 lidí. Nechyběl ani náš servisní Medvěd, neboť tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na závod, se dozvíte kliknutím na odkaz – speciální díky Štěpánovi, Daliborovi a Jedlovi za obětavý a velmi dlouhý servis v kamionu i podél trati.

V sobotu nás čekal premiérově Pustertaller ski marathon na 63 km, který je moc hezkým, ale i těžkým závodem v samotném srdci Dolomit, kdy startuje pod Rotewand, jede přes Toblach, kolem Tre Cime a Monte Piana s Monte Cristalem, no prostě horský ráj. V kombinaci se sluncem, prašanem a chladnými podmínkami se jednalo o téměř dokonalé podmínky k závodění. V ženách se po nemoci konečně mohla postavit na start Kája Grohová a zajela výtečné 14. místo, Eva Vrabcová Nývltová si odbyla svoji premiéru na laufech soupaží a dojela na 25. místě, hned za ní pak dojela Helča Karásková Erbenová, všechny tři jako nejlepší češky závodu. Kluci měli celý závod jako na houpačce a byl to boj až do posledních metrů, kde bral 32. místo jako druhý čech Jirka Pliska, na horší lyže pak trochu doplatil Vašek Sedláček, který to ale nezabalil a i tak dobojoval jako 48. Třetí do party Adam Matouš na start z důvodu podezření na Covid raději nenastoupil (naštěstí se to testem vyvrátilo). V popular race pak dojel 20. Lukáš Papula, 31. Luboš Krejza, 35. Jakub Tyl a 111. Hynek Tyl. Na závodu 32 km pak dojela jako 12. Petra Tylová.

O neděli se šuškalo už dlouho dopředu, neboť nás čekala Prato Piazza Mountain Chalenge na 32 km, což bylo nejdříve mírné stoupání 22 km, na což navazovalo regulérní horské paso o délce 10 km s průměrným sklonem 8%. Byla to nádherná podívaná s cílem v lyžařském nebi u horského hotelu na náhorní planině plné salaší, závodních tratí a vysokých vápencových skal. Holky se rozhodly pro namazané lyže a bylo to myslím určitě v jejich podání správně a ikdyž to třeba nebyl pro Káju ideální terén, tak se zmáčkla a dojela na 17. místě. Helče to moc nechutnalo dole, ale nahoru pak vyletěla rychle a byla opět 26, obě zase jako nejlepší češky závodu. Kluci do toho šli po hlavě soupaž a ukázalo se to, že to bylo také správně. Opět jako druhý čech dojel 32. Jirka Pliska a kousek za ním 37. Vašek Sedláček. Adam Matouš zkusil tradičně sprint, ale jelo se na něj peklo dlouho a zhruba 1 km před čárou mu v dlouhém kopci došlo, takže si pak musel hodně orazit a nakonec dojel jako 64., hlabní ale je, že je snad Ádys už zdravý a příště bude moct jet naplno.

Celkově jsme s celým víkendem velmi spokojeni, tým fungoval opět jako celek, race team i normální členové krásně spolupracovali, servis se překonával a závodníci nechali na trati všechno, takže jen tak dál, věříme, že jsme na dobré cestě.

Ohlasy závodníků:

Václav Sedláček: „Nádherné závody v lyžařském ráji v okolí Toblachu nezklamaly. Sobotní mrazivý závod byl pro mě zklamáním, protože jsem udělal pár chyb,  vybral si špatné lyže a nemohl oplatit týmu a servisu, který 2 dny nespal, tu obrovskou dřinu, kterou dělá pro nás závodníky. I přesto jsem závodil až do konce a bojoval co to šlo. Nedělní výjezd na Prato Piazza byl opravdovou výzvou a závod jsem si užil od startu až do cíle. Výhledy v cíli stály opravdu za to a finišovat se závodníkem z první desítky celkového pořadí byla třešnička na dortu. Cítím, že se začínám rozjíždět a sezóna teprve začíná, takže moje závody teprve přijdou.“

Adam Matouš: „Těžko se mi hodnotí tento víkend, když se nic nepovedlo, ačkoli jsem vánoční přípravu absolvoval v plném rozsahu, tak jsem si do Toblachu neodvezl moc dobrou formu. Od příjezdu jsem byl unavený a pohyboval se po tratích jako duše bez těla. Páteční noční zimnice střídaná mocným pocením mě stála sobtní start. Naštěstí jsem se v sobotu prospal vzal nějaké životabudiče a na nedělní závod byl více méně připravený, tradičně jsem chtěl být vysoko na sprinterské prémii, což se mi z počátku dařilo, ale v rozhodující fázi jsem neměl dost sil na posunutí se startovním polem dopředu. Doufám, že tento víkend byl pomyslným odrazem od dna.“

Jiří Pliska: „Celý závodní víkend jsem si opravdu užil. Spousta prašanu, sluníčko, společnost přátel, zajímavé trasy v Dolomitech – co víc si přát? Snad jen trochu lepší formu. Ostudu jsem snad neudělal, ale doufám že výsledku budou mít vzestupnou tendenci. Doufám, že oba závody zůstanou v klendáří, protože bych si je chtěl někdy zajet v top formě.“

Karolína Grohová: „Pro mě letošní první závod Visma ski classic v okouzlující oblasti Dolomit, byla to pro mě velká výzva, s kterou jsem se zhostila nad mé očekávání. Byl to boj od prvních do posledních metrů, ale skvělé lyže a silná soupaž mě dovezli do cíle na 14. místě, což mě moc potěšilo. Nedělní závod jsem jela klasickou technikou a bylo za potřebí spoustu morálu, lyže stoupaly bezvadně, ale únava z předchozího závodního dne byla znát. Bojovala jsem hlavně sama se sebou a s opravdu nekonečným stoupáním, byla to dřina, ale fascinující výhled na horské masivy Dolomit v cíli, byl náležitou odměnou.“

Eva Vrabcová Nývltová: „Do Toblachu jsem se vracela moc ráda, vždyť tam se mi vždy dařilo a měla jsem zde téměř nejlepší výsledky ve Světovém poháru v kariéře. Nicméně laufy, to je něco jiného… Vzhledem k tomu, že mám nalyžováno velmi málo km a byla jsem odkázána připravit se víceméně na trenažeru, vstupovala jsem do závodu s obavou, zda jsem vůbec schopna závod soupaží zvládnout. Prvních 20km pro mě bylo výborných a jela jsem ve skupince, občas jsem jela i na čele a s tempem jsem byla spokojena. Bohužel po průjezdu Toblach arénou se mi skupinka začala vzdalovat a já tak osiřela a celý zbytek 40km jsem jela úplně sama. Byl to pro mě hlavně psychický boj, připadala jsem si, že jedu strašně pomalu a že už za mnou ani nikdo nejede. Naštěstí bylo krásné počasí, tak mi to závod trochu ulehčilo 🙂 Posledních deset kilometrů už byl opravdu boj a do cíle jsem přijela hodně bolavá. Ale zvládla jsem to a nyní mě čeká trénink v Livignu, tak doufám, že bude lépe.“

Helena Karásková Erbenová: „Oba zavody byly pro me hodne na morál a vubec jsem nebyla schopna se dostat do zavodniho módu.  Chybela síla. Proto jsem nakonec rada, ze to oba dny dalo do třicítky.“

Lukáš Papula: „První závod v roce 2022 Pustertaler Ski-Marathon na 62km. Jsem rád, že jsem se po dlouhé době mohl zase postavit na start. S průběhem závodu jsem spokojený ale i ponaučený ze školácké chyby při občerstvování. Nakonec výkon stačil na 20. místo v hobby závodě a 98. místo v závodě Visma Ski Classics. Díky klukům za parádně připravené lyže!“

Luboš Krejza: „Závod s krásnou a náročnou tratí v úžasné scenérii zasněžených a prosluněných Dolomit. Svůj první test v rámci rekonvalescence po zranění musím hodnotit pozitivně, s umístěním 109. celkově a 6. v kategorii jsem velice spokojen. Trať se mi moc líbila, děkuji našemu servisu za skvěle připravené lyže!“

Za krásné fotografie děkujeme Jiřímu Boškovi. Další díl seriálu Visma Ski Classics je naplánován tuto sobotu do údolí La Venosta v Itálii, kde nás čeká individuální časovka do vrchu.