La Diagonela – šestý závod Ski Classics a Dolomitenlauf

0
483

Po dvou závodech v Itálii jsme se vrátili na týden domů na kolečkové lyže a opět vyrazili na další závody, tentokráte do Švýcarska na v kalendáři již pevně zakotvenou La Diagonelu v údolí Engadinu pod Berninou. Rozsáhlá marodka se nám nejen že nevyprázdnila, ale naopak ještě rozšířila, takže na závod byli k dispozici z 10 závodníků pouze dva muži. Druhá část týmu pak vyrazila do Rakouska na Dolomitenlauf. Tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na závod, se dozvíte kliknutím na odkaz – speciální díky šéfovi servisu Pilzikovi, Daliborovi a Bohymu za obětavý a velmi dlouhý servis v kamionu, při testování i podél trati.

Sobotní závod ve Švýcarsku byl zkrácen na pouhých 48 km kvůli malému množství sněhu mezi Celerinou a St. Mořicem, což ale vzhledem k podmínkám pro trénování v ČR a vzhledem k mrazu, nikomu nakonec nevadilo. Kvůli nemocem nám jeli v elitě pouze kluci, kteří dobře odstartovali, ale bohužel nebyli při nájezdu do kopce na správných pozicích a když se dělila skupina na menší kousky, tak nebyli ve správný čas na správném místě. Bojovali však srdnatě až do konce, tahali druhou skupinu a nakonec z toho bylo 51. Vaška Sedláčka a 53. místo stále se zlepšujícího Martina Jakše. Výsledky dalších našich válečníků pak byly: 98. Aleš Bohatý, 144. Fanda Landa, 199. Petr Cibulka, 217. Jakub Tyl, 376. Hynek Tyl, 498. Martin Škvor, v holkách 64. Adéla Valterová, 85. Zuzka Škvorová! Na 30 km trati pak jako 19. dojela Petra Tylová.

V neděli se jel v Rakousku Dolomitenlauf, který byl přeložen nahoru do Obertilliachu a náš tým tam výborně reprezentoval Lukáš Papula, který vybojoval super 10. místo!!! Podpořil ho ještě 92. Viktor Kotlán a 145. Kari Jilhä, který jel i sobotní bruslení a byl 140.

Ohlasy závodníků a servismanů

Václav Sedláček: „Nádherný závod ve zmrzlém, ale úchvatném, údolí Engadin. Cítím se technicky a na rovinách mnohem silnější než minulé roky, což mě konečně hodně motivuje do dalších let a vím na čem makat. Věděl jsem, že před kopcem tam musím být než se to začne dělit a měl jsem to kousek, jen se mi nepodařilo tam probojovat. 4-krát jsem to zkoušel bokem vlevo, ale vždycky to tam někdo přede mnou zbrzdil nebo zablokoval a nešlo to, takže jsem v kopci bohužel nebyl schopný všechny díry zalepit a propadl se do druhé skupiny. Ve skupině jsem byl jeden z nejsilnějších a zkoušel ji zmenšit. Byl v ní i Martin Jakš, před kterým smekám za naprosto skvělou jízdu a spolupráci (je to opravdu PAN LYŽAŘ), tak jsem musel dávat pozor, ať neodpárám týmového parťáka. Ke konci už jsem prostě bojoval úplně hotovej a nechal tam všechno. Bohužel to stačilo jen na 51. místo, což je výsledek na prd a týmu jsem moc bodů nepřinesl. Každopádně lyže jeli naprosto skvostně a občerstvení jsme zvládli na 100%, takže moc díky servisu a bojujeme dál! Doufám, že na startu Marči, už budeme mít za prezidenta pana Pavla a po 20 letech opět odstartujeme s hrdostí.“

Martin Jakš: „Start jsem měl tentokrát o něco lepší a udržel jsem se v hlavním poli i přes první sprint na pátém kilometru. V delším stoupání kolem Pontresiny jsem se ale přece jen propadl a zůstal jsem ve skupince, která se postupně rozrostla až asi na 12 závodníků. Snažili jsme se o spolupráci, abychom po rovinách co nejméně ztráceli, a tak mi závod celkem utíkal. Závěr byl opět kopcovitější a i přes problémy jsem se nakonec udržel až do posledního kilometru. Tam jsem pak trochu ztratil. Závod hodnotím ale jako povedenější i když je pořád hodně kam se posouvat.“

Seriál Ski Classics pokračuje hned tento víkend v Itálii prvním ze 4 nejslavnějších závodů z Grandslamu a to velmi oblíbeným závodem Marcialonga na 70 km s novinkou v závěrečném stoupání na Cascatu. Doufejme, že dopadnou volby tak, že se za českou vlajku nebudeme muset stydět, ale naopak na ni po letech budeme hrdí.