Birkenbeinerrennet – 12. závod Ski Classics

0
469

Jedna z nejhezčích zastávek v roce je vždy v Norsku v okolí Lillehammeru, kam jezdíme už mnoho let lyžovat do dnes již hodně populárního Sjusjoenu. A není tomu jinak ani při slavném Birkebeinerrennetu na 54 km z Reny do Lillehammeru s 3,5 kg těžkým batohem, který symbolizuje váhu novorozence – budoucího norského krále Hakona Hakonsona, které ho rytíři z rodu Birkenbeinerů zachránili útěkem přes hory na lyžích přávě v oblasti Sjusjoenu. Tradiční partner servisu je Skiservis Mára a co jsme mazali na jednotlivé závody se dozvíte kliknutím na odkaz – speciální díky servisákům Pilzikovi, Fandovi, Bohymu, Landovým, Kohoutovým a Márovým za obětavý a velmi dlouhý servis v kamionu, při testování i podél trati.

Do Norska přijela část pouze na závod, druhá část i za dovolenou, takže po zvládnutém závodu následoval týden orgií v bílé stopě, kdy šlo o jediné – neulyžovat se k smrti. Samotný závod byl jako vždy krásný, jen nám se ne úplně zadařilo se servisem, kluci to odnesli špatným výběrem lyží, holky zase chybou při výběru stoupacího vosku. Každopádně všichni bojovali jako za nároďák a byly z toho následující výsledky: 59. Kája Grohová, 60. Anička Marie Hejná, 65. Kačka Moravcová, 258. Erika Kohoutová, 87. Jiří Pliska, 105. Vašek Sedláček, 130. Aleš Bohatý, 142. Michal Sedláček, 146. Milan Kohout, 239. Vašek Fiala (3. v kategorii), a všech dalších 10 závodníků (celkem 20) super výsledky.

Ohlasy závodníků

Karolína Grohová: „Birken mě vyškolil po druhé, čtyři roky jsem hledala odvahu na to se na Birken vrátit. Chtěla jsem jet klasicky, protože jsem se neodvážila soupaž. Máza do kopce byla jak hřebíky. Z kopce to hodně nejelo. Bojovala jsem celou cestu. Musím uznat, že je ale ve mne velká chuť tam vyrazit zabojovat znovu a to tentokrát soupaž.“

Václav Sedláček: „Velké díky servisu, který to měl opět neskutečně těžké, když letos tradičně byly absolutně nestabilní podmínky. Občerstvovači fungovali naprosto znamenitě a patří jim jako vždy také obrovské díky. Atmosféra Birkenu je jedinečná a podle mě je to ten nejkrásnější závod ze všech, protože zároveň jedete v lyžařském ráji, který jinde na světě nenajdete. Škoda jen, že moje závodní trápení pokračuje a dále to rozpitvávat už opravdu nemá smysl, protože tak to prostě je.“

Jiří Pliska: „Jsem rád, že jsem mohl závodit, protože trasa přes hory z Reny do Lillehameru je vždy za odměnu. Docela rád bych měl za odměnu aspoň nějaký náznak výsledku, ale to zatím není přáno. Nezbývá než vydržet a dát vše do posledního závodního víkendu.

Anna Marie Hejná: „Závod byl moc pěkný, muj pocit z něj byl ze začátku super, ale v druhé části trati, kde bylo více sjezdů a rovin, lyže přestaly jet. Stoupací vosk až moc držel a já se propadala mezi další závodníky. I tak jsem si ho moc užila a atmosférou je pro mě Birken nejlepší ze závodů, které jsem doteď měla možnost absolvovat.“

Michal Sedláček:Na závod jsem se velmi těšil, je to můj nejoblíbenější závod ze seriálu Visma Ski classic. Po loňském výborném výsledku jsem si dělal ambice na dobrý výsledek i letos. Můj výkon byl bohužel slabý, moje tělo funguje jako dieselový motor, chvíli trvá než se zahřeje do optimálního výkonu. Bohužel se mi nedařilo dostat na maximální výkon, jako by mi nefungovalo turbo. Navíc jsem zhruba na 15km zazmatkoval ve snaze předjet soupeře a sám jsem si zlomil hůl. Chvíli trvalo než jsem dostal novou, která byla pouze s jednoduchým poutkem, což nebylo optimální. Naštěstí jsem mohl pokračovat, protože to byl opravdu nádherný závod za překrásného počasí a byla by velká škoda závod vzdát. Závod jsem dokončil za očekáváním. Děkuji za obětavý servis a všem privátním občerstvovačům na trati.

Poslední závody nás čekají první víkend v dubnu opět v Norsku, kde se pojede 40 km dlouhý Reistadlopet a druhý den novinka na 70 km s názvem Summit2Senja s ikonickým závěrečným stoupáním s průměrem 11%, čímž vyvrcholí celý letošní ročník Ski Classics.